Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona zdrowia daleko od Europy

24 września 2019 | Rzecz o zdrowiu | Karolina Kowalska
Inwestycje w ochronę zdrowia bardz szybko się zwracają – przekonują ekonomiści
źródło: Rzeczpospolita
Inwestycje w ochronę zdrowia bardz szybko się zwracają – przekonują ekonomiści

Wszystkie partie uznają sprawy zdrowotne za najważniejszy punkt kampanii. Pora, by polski system zbliżył się 
do standardów unijnych – apelują eksperci i pacjenci.

Na pilną potrzebę zmian w ochronie zdrowia wskazują wyniki licznych badań opinii publicznej, które pojawiają się przed wyborami. Polacy oczekują nie tylko skrócenia kolejek do specjalistów i zabiegów, ale dostępności do nowoczesnych terapii. Zauważają też konieczność zwiększenia nakładów na publiczną ochronę zdrowia.

Straty coraz większe

Oczekiwania wyborców znalazły odzwierciedlenie w programach partii – Koalicja Obywatelska postuluje stworzenie ponadpartyjnego, wieloletniego paktu dla zdrowia, realizowanego bez względu na to, jakie ugrupowanie jest przy władzy, Lewica podkreśla konieczność szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia niż założone w PKB 6 proc., a PiS, po inwestycji w kadry medyczne, chce wzmocnić nadzór nad obrotem lekami, powołując Urząd Nadzoru Lekowego.

– Jeden sukces już odnieśliśmy – właściwie wszystkie partie uznają zdrowie za sprawę priorytetową w kampanii – mówił podczas sejmowej konferencji eksperckiej „Jak uleczyć polski system ochrony zdrowia" prof. Tomasz Grodzki, senator, minister zdrowia w gabinecie cieni PO.

Podczas spotkania w Sejmie parlamentarzyści, przedstawiciele najważniejszych instytucji publicznych i eksperci próbowali postawić diagnozę procesu chorobowego, który toczy polską ochronę zdrowia, i zastanawiali się, jak ją uleczyć.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament