Ochrona zdrowia daleko od Europy
Wszystkie partie uznają sprawy zdrowotne za najważniejszy punkt kampanii. Pora, by polski system zbliżył się do standardów unijnych – apelują eksperci i pacjenci.
Na pilną potrzebę zmian w ochronie zdrowia wskazują wyniki licznych badań opinii publicznej, które pojawiają się przed wyborami. Polacy oczekują nie tylko skrócenia kolejek do specjalistów i zabiegów, ale dostępności do nowoczesnych terapii. Zauważają też konieczność zwiększenia nakładów na publiczną ochronę zdrowia.
Straty coraz większe
Oczekiwania wyborców znalazły odzwierciedlenie w programach partii – Koalicja Obywatelska postuluje stworzenie ponadpartyjnego, wieloletniego paktu dla zdrowia, realizowanego bez względu na to, jakie ugrupowanie jest przy władzy, Lewica podkreśla konieczność szybszego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia niż założone w PKB 6 proc., a PiS, po inwestycji w kadry medyczne, chce wzmocnić nadzór nad obrotem lekami, powołując Urząd Nadzoru Lekowego.
– Jeden sukces już odnieśliśmy – właściwie wszystkie partie uznają zdrowie za sprawę priorytetową w kampanii – mówił podczas sejmowej konferencji eksperckiej „Jak uleczyć polski system ochrony zdrowia" prof. Tomasz Grodzki, senator, minister zdrowia w gabinecie cieni PO.
Podczas spotkania w Sejmie parlamentarzyści, przedstawiciele najważniejszych instytucji publicznych i eksperci próbowali postawić diagnozę procesu chorobowego, który toczy polską ochronę zdrowia, i zastanawiali się, jak ją uleczyć.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta