Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina ma prawo odliczyć VAT od inwestycji związanych z działkami przeznaczonymi do dzierżawy

24 września 2019 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Wydatki ponoszone przez gminę w celu podniesienia atrakcyjności dzierżawionych działek są ponoszone w związku z działalnością gospodarczą.

Błędne jest stanowisko organu, że w zakresie wydatków związanych z budową dróg wewnętrznych oraz infrastruktury energetycznej, kanalizacyjnej i wodociągowej mających na celu uatrakcyjnienie działek przeznaczonych do dzierżawy gmina realizuje wyłącznie zadania własne. Nawet jeżeli w pewnym stopniu tak jest, ale jednocześnie gmina działa tak jak przedsiębiorca, tj. na podstawie umów cywilnoprawnych w celu uzyskiwania dochodów z działalności gospodarczej, to w takim zakresie należy traktować ją tak jak przedsiębiorcę. Oznacza to, że wydatki ponoszone przez gminę w celu podniesienia atrakcyjności dzierżawionych działek są ponoszone w związku z działalnością gospodarczą i VAT od nich podlega odliczeniu. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 13 sierpnia 2019 r., I SA/Wr 402/19.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jest właścicielem terenów budowlanych, które są atrakcyjne dla potencjalnych przedsiębiorców w kontekście prowadzenia na nich działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, przed kilkoma laty gmina podjęła decyzję o przygotowaniu ww. terenów pod dzierżawę, tj. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament