Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla trybu usunięcia omyłki w akcie prawa miejscowego ważny jest moment jej powstania

24 września 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Wojewoda prostuje, w formie obwieszczenia, rozbieżności pomiędzy oryginałem aktu prawnego, a tekstem tego aktu ogłoszonym w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Nie dotyczy to jednak błędów powstałych na wcześniejszych etapach tworzenia danego aktu.

- W tekście uchwały rady gminy, na etapie podjęcia uchwały, pojawił się błąd pisarski. Uchwała stanowiła akt prawa miejscowego i została ogłoszona z tym błędem w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Czy omyłka powstała przy podejmowaniu uchwały przez radę gminy może być sprostowana przez przewodniczącego rady, a po ogłoszeniu uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym przez wojewodę?

Nie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz prowadzenie jej obrad (art. 19...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament