Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przygotować indywidualny program rozwoju zawodowego

24 września 2019 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski
źródło: Rzeczpospolita

Każdy członek korpusu służby cywilnej powinien mieć z góry wytyczną ścieżkę kariery. Temu służy indywidualny program rozwoju zawodowego. Jego celem jest dopasowanie oferty szkoleniowej dla konkretnego pracownika.

Tworzenie indywidualnego programu rozwoju zawodowego (dalej IPRZ) jest czynnością wieloetapową i dość pracochłonną. Każdy urząd powinien określić procedurę jego opracowywania. W niej powinny być dokładnie wskazane prawa i obowiązków zarówno pracownika, jak i osób reprezentujących pracodawcę. Wewnętrzne regulacje muszą również wymieniać kolejność poszczególnych działań i terminy. Przy czym stopień szczegółowości i sformalizowania zasad lub procedur urząd powinien dostosować do własnej specyfiki oraz organizacji pracy. Wewnętrzne procedury mogą być ustalone w formie zarządzenia, regulaminu, dobrych praktyk, zaleceń, rekomendacji, czy wytycznych. I co ważne, proces tworzenia IPRZ powinien być powiązany z oceną okresową.

Rola przełożonego

Obowiązek sporządzania IPRZ wynika z art. 108 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Brak w nim jednak szczegółowej regulacji, jak ta procedura ma przebiegać. Wprawdzie art. 108 ust. 3 usc przewiduje możliwość wydania przez premiera zarządzenia w sprawie szczegółowego sposobu ustalania indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej, to jednak taki akt jak dotąd nie został wydany.

Zgodnie z art. 108 ust. 1 usc indywidualny program rozwoju zawodowego sporządza bezpośredni przełożony dla poszczególnych członków korpusu służby cywilnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11466

Wydanie: 11466

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament