Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tortury to hańba XXI wieku

07 stycznia 2020 | Rzecz o prawie | Hanna Machińska, Przemysław Kazimirski

Najczęściej do nieludzkiego traktowania dochodzi 
w związku z przeprowadzanymi przez policję przesłuchaniami.

30 lat temu powstał Europejski Komitet do spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu. Znany powszechnie jako Komitet Zapobiegania Torturom (CPT), instytucja Rady Europy. Jego podstawą prawną była konwencja z 1987 r. tworząca ramy instytucjonalnego przeciwdziałania torturom. Konwencja ta wpisywała się w budowany i rozwijany przez lata system monitoringu Rady Europy. Zadaniem Komitetu Zapobiegania Torturom miało być badanie, poprzez wizytacje, jak są traktowane osoby pozbawione wolności. CPT, jak sama nazwa wskazuje, jest instytucją zapobiegania torturom i innym bezprawnym formom traktowania osób pozostających w detencji. Jego podstawową formą działania są wizytacje w miejscach pozbawienia wolności, co związane jest z obowiązkiem państwa udostępnienia tych miejsc członkom CPT. Pojęcie „miejsce pozbawienia wolności" rozumiane jest bardzo szeroko. Są to bowiem nie tylko zakłady karne, areszty śledcze, ale również domy opieki społecznej, szpitale psychiatryczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze oraz wszystkie miejsca, w których dokonuje się zatrzymań przez policję etc.

Raporty i wizytacje

W następstwie przeprowadzenia wizytacji CPT przedstawia państwu raport z rekomendacjami. Raport ma charakter poufny, lecz państwo może żądać jego upublicznienia, co jest najbardziej pożądanym standardem. CPT musi być postrzegane jako jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament