Poradnik podmiotu publicznego CZ. 6 Jak wybrać partnera do współpracy w PPP?
Wybór odpowiedniego partnera prywatnego jest koniecznym warunkiem udanego projektu PPP. Podmiot publiczny musi przy tym dysponować właściwymi kompetencjami i sprawnie poruszać się w negocjacyjnym trybie doboru kontrahenta.
Postępowanie PPP powinno zostać poprzedzone analizami składającymi się na ocenę efektywności. Wykonanie oceny nie może przy tym stać się jedynie spełnieniem formalnego wymogu, wnioski z wykonanych analiz powinny znaleźć odzwierciedlenie w postępowaniu na wybór partnera prywatnego. Ocena efektywności wyznacza odpowiedni model realizacji projektu, przede wszystkim podpowiadając adekwatną do projektu konstrukcję wynagrodzenia i wstępny rozkład ryzyk między stronami partnerstwa. Stanowi to również podstawę do podjęcia decyzji o właściwej podstawie prawnej postępowania PPP.
Ważne
Sposób wyłonienia partnera oraz cenne wskazówki w tym zakresie zawierają Wytyczne PPP Tom II, opublikowane już ponad rok temu przez Centralną Jednostkę PPP – obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Umowa PPP jest umową odpłatną, wymagającą przeprowadzenia postępowania w trybie przepisów o zamówieniach publicznych lub ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zakładane wynagrodzenie i rozkład ryzyk warunkuje dobór właściwej procedury. Znaczącym ułatwieniem dla podmiotów publicznych jest przy tym wyrażona w art. 4 ust. 2 ustawy o PPP możliwość wyboru partnera na podstawie procedury bardziej rygorystycznej, a przy tym dobrze znanej stronie publicznej – czyli przepisów prawa zamówień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta