Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poradnik podmiotu publicznego CZ. 6 Jak wybrać partnera do współpracy w PPP?

07 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Małgorzata 
Gołyńska-Minkiewicz

Wybór odpowiedniego partnera prywatnego jest koniecznym warunkiem udanego projektu PPP. Podmiot publiczny musi przy tym dysponować właściwymi kompetencjami i sprawnie poruszać się w negocjacyjnym trybie doboru kontrahenta.

 

Postępowanie PPP powinno zostać poprzedzone analizami składającymi się na ocenę efektywności. Wykonanie oceny nie może przy tym stać się jedynie spełnieniem formalnego wymogu, wnioski z wykonanych analiz powinny znaleźć odzwierciedlenie w postępowaniu na wybór partnera prywatnego. Ocena efektywności wyznacza odpowiedni model realizacji projektu, przede wszystkim podpowiadając adekwatną do projektu konstrukcję wynagrodzenia i wstępny rozkład ryzyk między stronami partnerstwa. Stanowi to również podstawę do podjęcia decyzji o właściwej podstawie prawnej postępowania PPP.

Ważne

Sposób wyłonienia partnera oraz cenne wskazówki w tym zakresie zawierają Wytyczne PPP Tom II, opublikowane już ponad rok temu przez Centralną Jednostkę PPP – obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Umowa PPP jest umową odpłatną, wymagającą przeprowadzenia postępowania w trybie przepisów o zamówieniach publicznych lub ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zakładane wynagrodzenie i rozkład ryzyk warunkuje dobór właściwej procedury. Znaczącym ułatwieniem dla podmiotów publicznych jest przy tym wyrażona w art. 4 ust. 2 ustawy o PPP możliwość wyboru partnera na podstawie procedury bardziej rygorystycznej, a przy tym dobrze znanej stronie publicznej – czyli przepisów prawa zamówień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament