Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śrubę o jeden obrót się odkręca, ale o dwa przykręca

07 stycznia 2020 | Ekonomia i rynek | Paweł Rożyński
źródło: materiały prasowe

Ciągle wprowadza się biurokratyczne obciążenia dla firm. Śrubę o jeden obrót się odkręca, ale o dwa przykręca. Mała firma nie może być traktowana 
jak korporacja – mówi Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

 

W całym 2020 roku niedziele handlowe będą nieliczne. Jakie to może mieć skutki?

Zostaje siedem niedziel w bardziej wzmożonych okresach zakupowych. Polacy już się przyzwyczaili, że w niedzielę duży handel jest zamknięty. Małe sklepy, gdzie właściciel może stanąć za ladą, są za to otwarte. Placówki pocztowe i stacje benzynowe także działają. Polacy nie są pozbawieni dostępu do handlu, ale duże placówki będą zamknięte.

W raporcie minister Jadwigi Emilewicz stwierdzono, że te pieniądze nie przepadły, tylko się przesunęły do usług i turystyki. Polacy zaczęli zmieniać przyzwyczajenia. Zamiast spędzać całe weekendy w galeriach, wyjeżdżają i korzystają z kin oraz teatrów. Tam widać duże zwyżki, z czego przedsiębiorcy są zadowoleni.

Część przedsiębiorców w innych branżach może jest zadowolona, ale różnie bywa z klientami sklepów. Wystarczy pójść do centrów handlowych w sobotę, kiedy ruch się kumuluje. Jest tam straszny tłok.

Tłok w sobotę był już wcześniej. Zawsze w procesach gospodarczych i społecznych ktoś jest przegrany, a ktoś wygrany. Musimy patrzeć na całą gospodarkę, a z raportu wynika, że nie przyniosło to złych skutków. Niektórzy ekonomiści zapowiadali ogromne zwolnienia, a ich nie ma. Do handlu cały czas poszukuje się ludzi. Mówiono o obniżce PKB, co też nie nastąpiło....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament