Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok był, a wątpliwości zostały

07 stycznia 2020 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Issakson

Organizacja gmin i regionów domaga się rewizji prawa gimnazjalnego.

Tak zwane prawo gimnazjalne przyjęto w Szwecji w 2018 r. Zgodnie z nim, dzieci przybyłe do Szwecji bez rodziców lub opiekunów prawnych, którym odmówiono azylu, mogą otrzymać wizę, jeżeli tylko zaczną naukę w szkole. Wówczas mogą zostać w Szwecji przez trzynaście miesięcy z możliwością przedłużenia pobytu, jeśli będą kontynuować naukę na poziomie gimnazjalnym.

Kto ukończy gimnazjum, ma potem sześć miesięcy na znalezienie pracy. Zatrudnienie ma być jednak stałe i zapewniać utrzymanie przez dłuższy czas, a to już jest problem. Szansa na etat dla nowego przybysza w ciągu pół roku są znikome.

Prawo gimnazjalne objęło ponad 8300 azylantów, którym odmówiono prawa pobytu we wszystkich instancjach, 97 proc. przypadków dotyczyło Afgańczyków należących w większości do grupy etnicznej Hazarów pochodzenia częściowo mongolskiego. W tej grupie prawie nikt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament