Wyrok był, a wątpliwości zostały
Organizacja gmin i regionów domaga się rewizji prawa gimnazjalnego.
Tak zwane prawo gimnazjalne przyjęto w Szwecji w 2018 r. Zgodnie z nim, dzieci przybyłe do Szwecji bez rodziców lub opiekunów prawnych, którym odmówiono azylu, mogą otrzymać wizę, jeżeli tylko zaczną naukę w szkole. Wówczas mogą zostać w Szwecji przez trzynaście miesięcy z możliwością przedłużenia pobytu, jeśli będą kontynuować naukę na poziomie gimnazjalnym.
Kto ukończy gimnazjum, ma potem sześć miesięcy na znalezienie pracy. Zatrudnienie ma być jednak stałe i zapewniać utrzymanie przez dłuższy czas, a to już jest problem. Szansa na etat dla nowego przybysza w ciągu pół roku są znikome.
Prawo gimnazjalne objęło ponad 8300 azylantów, którym odmówiono prawa pobytu we wszystkich instancjach, 97 proc. przypadków dotyczyło Afgańczyków należących w większości do grupy etnicznej Hazarów pochodzenia częściowo mongolskiego. W tej grupie prawie nikt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta