Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weryfikacja wykonawców w postępowaniu o zamówienie publiczne

07 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Mateusz Saczywko

Zamawiający, wszczynając postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, muszą mieć na względzie, by zostało ono udzielone wykonawcy, który daje rękojmię należytego jego wykonania. Weryfikacji wykonawców służą stawiane przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu. Mateusz Saczywko Naczelnik Wydziału Zamówień 
Publicznych w Biurze Rzecznika 
Praw Obywatelskich

 

Dyrektywa 2014/24/UE (dalej „Dyrektywa") w motywie 104 preambuły, wskazuje, że warunki realizacji zamówienia służą określeniu konkretnych wymogów dotyczących realizacji danego zamówienia. W przeciwieństwie do kryteriów udzielenia zamówienia, które stanowią podstawę oceny porównawczejm jakości ofert, warunki stanowią stałe, obiektywne wymogi niemające wpływu na ocenę ofert.

Warunki realizacji zamówienia stawiane przez zamawiających muszą być przy tym zgodne z Dyrektywą, pod warunkiem, że nie są one bezpośrednio ani pośrednio dyskryminujące i są powiązane z przedmiotem zamówienia, co obejmuje wszystkie czynniki związane z konkretnym procesem produkcji, dostarczaniem lub wprowadzaniem na rynek. Obejmuje to warunki dotyczące procesu realizacji zamówienia, wyklucza jednakże wymogi odnoszące się do ogólnej polityki firmy.

Warunki udziału w postępowaniu

Obowiązująca ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa PZP) w art. art. 22 ust. wskazuje, że warunki udziału w postępowaniu mogą dotyczyć: kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów, sytuacji ekonomicznej lub finansowej, albo zdolności technicznej lub zawodowej. Wskazane przez ustawodawcę warunki udziału w postępowaniu, stanowią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament