Bilans zysków i strat
Szansa na sprawną naprawę wymiaru sprawiedliwości została stracona.
Do tej pory minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaklinał rzeczywistość słowami: reforma wprowadza szereg rewolucyjnych rozwiązań, które służą rozstrzyganiu znacznej części spraw już na pierwszej rozprawie. Skraca drogę obywateli do sądów – sprawy z zasady mają się toczyć w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Ogranicza możliwość sabotowania postępowań poprzez zgłaszanie nieustannych zażaleń. Daje również gwarancję obiektywizmu postępowań, wyłączając automatycznie sędziów i całe sądy w sytuacjach, gdy ich bezstronność może być kwestionowana.
Zejście na ziemię
Środowiska biznesowe i organizacje pozarządowe od dłuższego czasu zgłaszają postulaty uzdrowienia systemu sądownictwa w Polsce. Podkreślają, że prowadzimy w przewlekłości spraw sądowych - 685 dni, gdy przeciętna w Unii Europejskiej wynosi 600 dni.
Środowiska te sygnalizują od lat konieczność poprawy prawnego i instytucjonalnego otoczenia biznesu i diametralnej zmiany systemu prawnego. W Polsce, jeśli chodzi o prawne i instytucjonalne otoczenie biznesu, jest wiele do nadrobienia. Takie wnioski płyną z analizy międzynarodowych rankingów gospodarczych, gdzie w trzech z czterech zestawień, Polska osiągnęła gorszy wynik niż kilka lat wcześniej.
Sprawnie działające sądownictwo to jeden z głównych warunków prowadzenia biznesu w państwie. Według prestiżowego raportu Doing Business,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta