Dla przywrócenia terminu wystarczy uprawdopodobnienie braku winy
Uprawdopodobnienie jest środkiem zastępczym, słabszym niż dowód. Powinno ono prowadzić do uzasadnionego przypuszczenia, że dane zdarzenie miało miejsce.
∑ Strona chce uzyskać przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Czy organ może wymagać, aby udowodniła, że niewniesienie odwołania w terminie nastąpiło bez jej winy?
Nie.
Zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośba o przywrócenie terminu powinna zostać wniesiona w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie z wniesieniem tej prośby trzeba dopełnić czynności, dla której określony był termin, czyli – w rozpatrywanym przypadku – wnieść odwołanie (art. 58...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta