Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prognozy zbyt optymistyczne?

07 stycznia 2020 | Ekonomia i rynek | Maciej Rudke
źródło: Rzeczpospolita

Rynek nie dowierza w aż 15-proc. poprawę zysku netto największych kredytodawców, na który wskazuje średnia prognoz. Główne ryzyka to schłodzenie koniunktury gospodarczej i odpisy frankowe.

 

Średnia prognoz zebranych przez Bloomberga wskazuje, że dziesięć największych banków z GPW (patrz wykres) miało w 2019 r. łącznie 13,85 mld zł zysku netto, czyli o 4,4 proc. więcej niż w 2018 r.

Niepewne założenia

To zasługa m.in. mocnego wzrostu zysków PKO BP dzięki organicznemu wzrostowi czy BNP Paribas za sprawą przejęcia, ale za to spory spadek zysków zanotowali Alior i Handlowy ze względu na wzrost odpisów na kredyty dla firm.

Jednak szacunki te obarczone są sporym ryzykiem, bo w wynikach rocznych za 2019 r. mogą się pojawić dodatkowe, całkiem spore odpisy na hipoteki frankowe (gdyby pokrycie rezerwami portfela frankowego miało wzrosnąć o 1 pkt proc., to sektor musiałby zwiększyć odpisy o 1 mld zł brutto – dla porównania wynik netto w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament