Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok ważnych wyroków

07 stycznia 2020 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

W 2019 r. wydano kilka istotnych sądowych rozstrzygnięć m.in. dla firm i kredytobiorców.

 

Mimo kryzysu związanego ze zmianami w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i konfliktu, który został tym spowodowany, sądy w swej masie normalnie rozpatrują ok. 16 mln spraw.

W zeszłym roku zapadły wyroki ważne dla różnych aspektów życia obywateli. Były to wyroki dotyczące np. kredytów, spraw małżeńskich i rodzinnych odszkodowawczych, zagadnień pracowniczych czy też podatkowych. Sędziowie rocznie wydają ogromną liczbę rozstrzygnięć, jednak kilka z nich można uznać za te najważniejsze w ubiegłym roku.

Kredyty i odszkodowania

3 października w głośnej sprawie frankowiczów, państwa Dziubaków, TSUE stanął po ich stronie. Na pytanie warszawskiego Sądu Okręgowego TSUE stwierdził, że unijna dyrektywa o nieuczciwych warunkach umów nie pozwala, aby sąd krajowy, eliminując klauzulę niedozwoloną (mechanizm indeksacyjny), utrzymywała w mocu umowę kredytową wbrewe woli konsumenta, przez uzupełnienie luki krajowymi przepisami. Dodajmy, że po wyroku uczestnicy sporów frankowych różnie wykładają wyrok Luksemburga, i praktyka rozstrzygnie o jego znaczeniu (C-260/18).

– Przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim uprawnienie konsumenta do obniżenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament