Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpłatne udostępnienie autobusów operatorowi transportu zbiorowego

07 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Gmina ma prawo do odliczenia pełnych kwot podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup autobusów – uznał organ skarbowy.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 13 listopada 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012. 648.2019.1.ŻR) rozstrzygnął kwestię ustalenia, czy Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie autobusów. Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W celu realizacji zadań związanych z lokalnym transportem zbiorowym, gmina dokonała zakupu 5 autobusów, które odpłatnie udostępnia operatorowi publicznego transportu zbiorowego na podstawie umowy najmu. Miesięczna kwota czynszu została ustalona w kwocie 2 032,52 zł netto za każdy pojazd. Z tego tytułu gmina comiesięcznie wystawia operetorowi faktury VAT z  wykazanym podatkiem VAT należnym.

We wniosku o interpretację gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z wykorzystaniem autobusów na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament