Przed podjęciem uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radny ma prawo do złożenia wyjaśnień
Uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu trzeba doręczyć radnemu oraz przesłać wojewodzie i komisarzowi wyborczemu. Radny ma 7 dni na złożenie skargi do sądu administracyjnego, za pośrednictwem rady.
Powody wygaszenia mandatu radnego określa art. 383 § 1 kodeksu wyborczego (dalej k.w.). Wygaśnięcie mandatu radnego następuje w razie: śmierci, utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów, odmowy złożenia ślubowania, pisemnego zrzeczenia się mandatu, naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych funkcji lub działalności, wyboru na wójta, posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego bądź niezłożenia w terminach określonych we właściwych przepisach oświadczenia o stanie majątkowym.
Kiedy wygaśnięcie
W art. 383 § 2 i 2a k.w. ustalono kiedy wygaśnięcie mandatu stwierdza rada (rada gminy, rada powiatu, przy czym przez radę należy rozumieć także sejmik województwa – art. 5 pkt 5 k.w.), a kiedy komisarz wyborczy. Rada stwierdza wygaśnięcie mandatu m.in. w razie: odmowy ślubowania, naruszenia zakazu łączenia mandatu z wykonywaniem określonych funkcji lub działalności bądź niezłożenia oświadczenia o stanie majątkowym. Powinno to nastąpić w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia. Wygaśnięcie z powodu: śmierci, zrzeczenia się mandatu bądź wyboru na wójta, posła lub senatora stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia. Postanowienie to ogłasza się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta