Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed podjęciem uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radny ma prawo do złożenia wyjaśnień

07 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu trzeba doręczyć radnemu oraz przesłać wojewodzie i komisarzowi wyborczemu. Radny ma 7 dni na złożenie skargi do sądu administracyjnego, za pośrednictwem rady.

 

Powody wygaszenia mandatu radnego określa art. 383 § 1 kodeksu wyborczego (dalej k.w.). Wygaśnięcie mandatu radnego następuje w razie: śmierci, utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów, odmowy złożenia ślubowania, pisemnego zrzeczenia się mandatu, naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych funkcji lub działalności, wyboru na wójta, posła na Sejm, senatora albo posła do Parlamentu Europejskiego bądź niezłożenia w terminach określonych we właściwych przepisach oświadczenia o stanie majątkowym.

Kiedy wygaśnięcie

W art. 383 § 2 i 2a k.w. ustalono kiedy wygaśnięcie mandatu stwierdza rada (rada gminy, rada powiatu, przy czym przez radę należy rozumieć także sejmik województwa – art. 5 pkt 5 k.w.), a kiedy komisarz wyborczy. Rada stwierdza wygaśnięcie mandatu m.in. w razie: odmowy ślubowania, naruszenia zakazu łączenia mandatu z wykonywaniem określonych funkcji lub działalności bądź niezłożenia oświadczenia o stanie majątkowym. Powinno to nastąpić w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia. Wygaśnięcie z powodu: śmierci, zrzeczenia się mandatu bądź wyboru na wójta, posła lub senatora stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia. Postanowienie to ogłasza się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament