Regulamin wynagradzania trzeba uzgodnić ze związkami zawodowymi
Niektóre projekty aktów prawa miejscowego, zanim trafią na sesję rady, muszą przejść dodatkowe uzgodnienia. Taki obowiązek wynika niekiedy z przepisów prawa materialnego. Jego niedopełnienie może skutkować uchyleniem uchwały przez wojewodę w postępowaniu nadzorczym.
Jednym z przypadków, w którym jednostki samorządu terytorialnego muszą uzgadniać projekt aktu prawa miejscowego, jest regulamin wynagradzania nauczycieli. Uchwała podejmowana jest przez właściwą radę na podstawie art. 30 ust. 6 Karty nauczyciela. Regulamin wynagradzania dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkołach dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego. Ustęp 6a tego artykułu nakłada wymóg uzgodnienia projektu regulaminu ze związkami zawodowymi. Jest to rozwiązanie szczególne względem innych obowiązków uzgodnieniowych dotyczących procesu stanowienia prawa miejscowego.
Przykład:
Rada powiatu przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków służbowych. Została ona zaskarżona do wojewódzkiego sądu administracyjnego przez jeden z regionów ogólnopolskiej organizacji związkowej, spełniającej kryterium reprezentatywności. Skarżąca zarzuciła radzie, że ta w procedurze legislacyjnej naruszyła art. 19 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych – prawo związku zawodowego do opiniowania projektu aktu prawnego. Jej zdaniem organizacja związkowa powinna była otrzymać projekt uchwały co najmniej 30 dni przed planowanym terminem jej podjęcia.
Odpowiadając na skargę rada powiatu wskazała, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta