Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oczekiwanie na odwet ajatollahów

07 stycznia 2020 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Uroczystości pogrzebowe generała Sulejmaniego przyczyniają się do konsolidacji podzielonego społeczeństwa wokół władz przed wyborami parlamentarnymi w lutym tego roku
źródło: AFP
Uroczystości pogrzebowe generała Sulejmaniego przyczyniają się do konsolidacji podzielonego społeczeństwa wokół władz przed wyborami parlamentarnymi w lutym tego roku

Trump nie ogranicza gróźb do Iranu. Zamierza ukarać Irak, jednego z sojuszników Ameryki na Bliskim Wschodzie.

 

– Zostaniemy w Iraku, dopóki nie zapłacą za zbudowaną ogromnym kosztem bazę sił powietrznych – oświadczył w niedzielę Donald Trump, grożąc przy tym Bagdadowi „sankcjami, jakich wcześniej nie widzieli". Była to odpowiedź na uchwalone przez parlament iracki żądanie, aby rząd doprowadził do wycofania wszystkich obcych sił z kraju, a więc niemal 6 tys. żołnierzy USA oraz innych krajów, w tym ok. 350 z Polski.

To kolejna z wielu konsekwencji amerykańskiego ataku, w którym w piątek niedaleko międzynarodowego lotniska w Bagdadzie zginął irański generał Kasem Sulejmani.

52 cele zatwierdzone

Od tej chwili Bliski Wschód nie jest już taki, jaki był do ubiegłego piątku. Mimo zbrojnych antagonizmów, trwającego od dziesięcioleci konfliktu palestyńsko-izraelskiego, wojny w Syrii, konfrontacji amerykańsko-irańskiej oraz niepokojów społecznych i antyrządowych demonstracji w wielu krajach, cały region balansował na granicy wielkiej katastrofy. Teraz jest jej bliżej niż kiedykolwiek.

Wszystko zależy od tego, co zrobi Teheran w odpowiedzi na politykę Donalda Trumpa. Prezydent podniósł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11550

Wydanie: 11550

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament