Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Motorami ożywienia będą eksport i konsumpcja

13 stycznia 2021 | Raporty RZ
źródło: Rzeczpospolita

GOSPODARKA | Po pierwszym od 30 lat załamaniu aktywności ekonomicznej nad Wisłą w 2021 r. czeka nas solidne odbicie GRZEGORZ SIEMIONCZYK

Rok 2021 na pewno będzie lepszy od mijającego 2020 – napisali w niedawnym raporcie ekonomiści z Banku Millennium. Podobne sformułowania pojawiają się niemal we wszystkich scenariuszach makroekonomicznych dla Polski na najbliższy rok. Są co prawda obwarowane zastrzeżeniami, że koniunktura w polskiej gospodarce będzie nadal determinowana rozwojem sytuacji epidemicznej, ale ekonomiści są zgodni, że po załamaniu aktywności ekonomicznej nad Wisłą w 2020 r., solidne odbicie w 2021 r. jest przesądzone.

– Ze względu na adaptację firm i konsumentów do nowych warunków zakończenie pandemii nie jest warunkiem tego, żeby gospodarka zaczęła normalnie funkcjonować. Pandemia może jeszcze trwać nawet kilka lat, ale już bez takich konsekwencji gospodarczych jak w 2020 r. – przekonywał podczas noworocznej debaty „Parkietu" Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

– Pomimo tego, że jesienno-zimowa fala Covid-19 pod względem liczby zachorowań i zgonów jest gorsza od wiosennej, to jej negatywny wpływ na gospodarkę wynosi około 10 proc. tego, co widzieliśmy wtedy. Antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej są dzisiaj o około 25–50 proc. łagodniejsze niż wiosną, a ich negatywne skutki gospodarcze są słabsze – wyliczał podczas tej samej debaty Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Wymienił on kilka czynników, które to tłumaczą. Po pierwsze, łańcuchy dostaw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament