Sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych
Pakiet VAT e-commerce i odpowiednio projekt zmian do ustawy o VAT, w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem platform sprzedażowych, przewiduje nałożenie na takie platformy obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży realizowanej przez sprzedawców – użytkowników za pośrednictwem tej platformy na rzecz konsumentów.
W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój sprzedaży towarów w Internecie. Znaczący udział w tym rozwoju mają internetowe platformy sprzedażowe pośredniczące w sprzedaży towarów, które według szacunków OECD odpowiadają za 67 proc. obrotu handlowego w Internecie i często umożliwiają transgraniczną sprzedaż towarów łącząc sprzedawców i nabywców z różnych państw, w tym nabywców z państw członkowskich UE ze sprzedawcami z państw spoza Unii.
Problemy w Unii
Jednym z problemów z jakim zmagają się państwa członkowskie UE jest efektywna kontrola i pobór VAT należnego z tytułu transakcji dokonywanych w Internecie, w tym za pośrednictwem platform sprzedażowych. Jest to szczególnie utrudnione w przypadku importu towarów na terytorium Unii Europejskiej lub sprzedaży prowadzonej na terytorium UE przez podmioty z krajów trzecich, które nie podlegają bezpośredniej jurysdykcji państw członkowskich.
Biorąc to pod uwagę, w celu zwiększenia efektywności poboru w ramach UE wypracowany został pakiet zmian określany jako tzw. pakiet VAT e-commerce. Zmiany przewidziane w tym pakiecie powinny zacząć obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich od 1 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 29 października br. opublikowało projekt ustawy mającej na celu wdrożenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta