Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych

13 stycznia 2021 | Rachunkowość | Michał Chyła

Pakiet VAT e-commerce i odpowiednio projekt zmian do ustawy o VAT, w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem platform sprzedażowych, przewiduje nałożenie na takie platformy obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży realizowanej przez sprzedawców – użytkowników za pośrednictwem tej platformy na rzecz konsumentów.

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój sprzedaży towarów w Internecie. Znaczący udział w tym rozwoju mają internetowe platformy sprzedażowe pośredniczące w sprzedaży towarów, które według szacunków OECD odpowiadają za 67 proc. obrotu handlowego w Internecie i często umożliwiają transgraniczną sprzedaż towarów łącząc sprzedawców i nabywców z różnych państw, w tym nabywców z państw członkowskich UE ze sprzedawcami z państw spoza Unii.

Problemy w Unii

Jednym z problemów z jakim zmagają się państwa członkowskie UE jest efektywna kontrola i pobór VAT należnego z tytułu transakcji dokonywanych w Internecie, w tym za pośrednictwem platform sprzedażowych. Jest to szczególnie utrudnione w przypadku importu towarów na terytorium Unii Europejskiej lub sprzedaży prowadzonej na terytorium UE przez podmioty z krajów trzecich, które nie podlegają bezpośredniej jurysdykcji państw członkowskich.

Biorąc to pod uwagę, w celu zwiększenia efektywności poboru w ramach UE wypracowany został pakiet zmian określany jako tzw. pakiet VAT e-commerce. Zmiany przewidziane w tym pakiecie powinny zacząć obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich od 1 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 29 października br. opublikowało projekt ustawy mającej na celu wdrożenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament