Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych

13 stycznia 2021 | Rachunkowość | Michał Chyła

Pakiet VAT e-commerce i odpowiednio projekt zmian do ustawy o VAT, w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem platform sprzedażowych, przewiduje nałożenie na takie platformy obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży realizowanej przez sprzedawców – użytkowników za pośrednictwem tej platformy na rzecz konsumentów.

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój sprzedaży towarów w Internecie. Znaczący udział w tym rozwoju mają internetowe platformy sprzedażowe pośredniczące w sprzedaży towarów, które według szacunków OECD odpowiadają za 67 proc. obrotu handlowego w Internecie i często umożliwiają transgraniczną sprzedaż towarów łącząc sprzedawców i nabywców z różnych państw, w tym nabywców z państw członkowskich UE ze sprzedawcami z państw spoza Unii.

Problemy w Unii

Jednym z problemów z jakim zmagają się państwa członkowskie UE jest efektywna kontrola i pobór VAT należnego z tytułu transakcji dokonywanych w Internecie, w tym za pośrednictwem platform sprzedażowych. Jest to szczególnie utrudnione w przypadku importu towarów na terytorium Unii Europejskiej lub sprzedaży prowadzonej na terytorium UE przez podmioty z krajów trzecich, które nie podlegają bezpośredniej jurysdykcji państw członkowskich.

Biorąc to pod uwagę, w celu zwiększenia efektywności poboru w ramach UE wypracowany został pakiet zmian określany jako tzw. pakiet VAT e-commerce. Zmiany przewidziane w tym pakiecie powinny zacząć obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich od 1 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 29 października br. opublikowało projekt ustawy mającej na celu wdrożenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament