Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wprowadzenie w błąd ma swoje konsekwencje

13 stycznia 2021 | Orzecznictwo | Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz

Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz Odstąpienie przez zamawiającego od stosowania w danym postępowaniu fakultatywnej przesłanki wykluczenia wykonawcy, zwłaszcza w przypadku nieumyślnego wprowadzenia w błąd, może istotnie uprościć wybór oferty najkorzystniejszej.

Wybór wykonawcy zamówienia publicznego opiera się przede wszystkim na składanych przez niego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oświadczeniach. Są to oświadczenia co do jego kwalifikacji technicznych, zawodowych, ale również innych elementów jego sytuacji podmiotowej czy cech i właściwości oferowanego produktu. Zamawiający nie ma przy tym obowiązku zestawienia treści wszystkich tych oświadczeń z treścią dokumentów pochodzących od podmiotów trzecich, a potwierdzających okoliczności, do których oświadczenia te się odnoszą.

Rozwiązanie to utrzymuje, a nawet rozszerza, obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, ograniczając przypadki, w których zamawiający ma obowiązek żądania podmiotowych i przedmiotowych środków dowodowych od wykonawcy.

W ślad za takim „odformalizowaniem" postępowania ustawodawca przez lata nakładał na wykonawców daleko idące sankcje związane ze złożeniem oświadczeń niezgodnych ze stanem rzeczywistym.

Nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych utrzymuje, znane z poprzednich przepisów, rozwiązanie polegające na eliminacji z postępowania wykonawców, których oświadczenia nie były zgodne ze stanem rzeczywistym – wprowadzały zamawiającego w błąd, jednakże wprowadza w tym zakresie kilka istotnych zmian....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament