Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wybór między pełzaniem a gwałtowną rewolucją

13 stycznia 2021 | Raporty RZ
Wiatraki produkują w Polsce coraz więcej energii, ale ich udział w całej produkcji jest wciąż mały
źródło: AdobeStock
Wiatraki produkują w Polsce coraz więcej energii, ale ich udział w całej produkcji jest wciąż mały

ENERGETYKA | Eksperci dowodzą, że transformacja sektora musi ruszyć z kopyta. Ale sektor szybkich zmian sobie nie życzy MARIUSZ JANIK

W energetyce słowo „sprawiedliwość" stało się synonimem powolnego tempa zmian. – Jesteśmy głęboko przekonani, i tak też nasze, na razie nieoficjalne, robocze rozmowy z Komisją Europejską wyglądają, że wszystkim nam zależy na tym, aby transformacja była rozłożona w czasie, a tym samym sprawiedliwa – przekonywał podczas grudniowej debaty „Śląski ład" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. – Aby była uzgodniona społecznie, zaplanowana i aby w miejscach, które będą szczególnie dotknięte likwidacją sektora górniczego, budować nowy potencjał i wykorzystać w tym zakresie wszystkie możliwe instrumenty finansowe.

Szkopuł w tym, że tak określony plan działania może oznaczać wieloletnie dyskusje nad kluczowymi decyzjami co do kierunku zmian i inwestycji. Tymczasem eksperci zajmujący się sektorem energetycznym ponaglają.

„Rok 2020 był pod wieloma względami niezwykły (...), w kategorii zmian w energetyce był to rok przełomowy" – pisze w opublikowanej w ostatnich dniach grudnia opinii Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. „Unia Europejska osiągnęła porozumienie w zakresie Zielonego Ładu. W Polsce rząd i związki zawodowe otwarcie przyznały, że trzeba rozmawiać o końcu ery węgla. Energetyka w Polsce jest na zakręcie i czas, żeby w 2021 r. wjechała wreszcie na trasę szybkiego ruchu. Jedno jest pewne. Zmiany w energetyce będą przyspieszać".

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament