Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare problemy i kilka nowości

13 stycznia 2021 | Raporty RZ
E-bankowość daje dostęp także do usług instytucji publicznych
źródło: AdobeStock
E-bankowość daje dostęp także do usług instytucji publicznych

BANKI | Odsetki nadal będą niemal zerowe, za to prowizje będą rosły. Ale cieszą korzystne dla klientów zmiany w przepisach BOŻENA ŻUŁAWNIK

Banki przestały być miejscem, w którym trzymamy swoje oszczędności, licząc, że co najmniej nie będą traciły na wartości. Według danych NBP w listopadzie 2020 r. średnie oprocentowanie nowych depozytów złotowych wynosiło 0,4 proc. Wskaźnik ten jest zresztą zawyżony w wyniku uwzględnienia promocji dotyczących głównie lokat trzymiesięcznych. Gdyby je pominąć, średnia stawka wynosiłaby ok. 0,2 proc. A w praktyce największe banki proponują odsetki 0,01 proc.

Wszystko to przy inflacji rocznej ok. 3 proc. Szans na utrzymanie wartości lokaty nie ma więc żadnych, nawet jeśli upoluje się promocyjną stawkę. W końcu grudnia rekordowe na rynku oprocentowanie wynosiło ok. 2 proc. w skali roku, ale było dostępne dopiero po spełnieniu dodatkowych warunków (warto wspomnieć, że wśród najlepszych ofert często pojawiał się Idea Bank przejęty na początku tego roku przez Pekao w ramach przymusowej restrukturyzacji).

Klienci wycofują więc z banków oszczędności. Jak pokazują dane NBP, w listopadzie 2020 r. depozyty terminowe gospodarstw domowych wynosiły 213 mld zł, natomiast wkłady na rachunkach bieżących aż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament