Zasada efektywności i kryteria oceny ofert
Kalikst Nagel Zamawiający nie powinien myśleć tylko o najniższej cenie, ale raczej o najwyższej jakości przedmiotu zamówienia i jego najlepszych efektach.
Z początkiem roku weszła w życie nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.), której art. 17 ust. 1 formułuje tzw. zasadę efektywności. Nie było intencją prawodawcy, by zasada ta stanowiła jedynie ładne hasło, ozdobnik. Nakłada ona na zamawiających realne obowiązki, zwłaszcza na etapie przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Nowa zasada
W uzasadnieniu projektu nowego prawa zamówień publicznych wymienione zostały główne problemy dotychczasowego systemu zamówień publicznych, wymagające wprowadzenia nowej regulacji. Zaliczono do nich w szczególności: wybieranie przez zamawiających rozwiązań najtańszych zamiast najbardziej efektywnych w dłuższym okresie oraz nieefektywne zarządzanie procesem zakupowym – od planowania udzielenia zamówienia, przygotowania postępowania po podsumowanie jego realizacji. W konsekwencji wskazano również, że „celem opracowania nowej ustawy jest wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na maksymalnej efektywności i przejrzystości udzielanych zamówień publicznych".
Wyrazem myślenia prawodawcy o efektywności zamówień jest ustanowienie nowej zasady, tzw. zasady efektywności. Warto jednak dostrzec, że art. 17 ust. 1 p.z.p. formułuje dwie odrębne i częściowo niezgodne ze sobą zasady, których elementem wspólnym jest to, że koncentrują się na przedmiocie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta