Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada efektywności i kryteria oceny ofert

13 stycznia 2021 | Orzecznictwo | Kalikst Nagel

Kalikst Nagel Zamawiający nie powinien myśleć tylko o najniższej cenie, ale raczej o najwyższej jakości przedmiotu zamówienia i jego najlepszych efektach.

Z początkiem roku weszła w życie nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.), której art. 17 ust. 1 formułuje tzw. zasadę efektywności. Nie było intencją prawodawcy, by zasada ta stanowiła jedynie ładne hasło, ozdobnik. Nakłada ona na zamawiających realne obowiązki, zwłaszcza na etapie przygotowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Nowa zasada

W uzasadnieniu projektu nowego prawa zamówień publicznych wymienione zostały główne problemy dotychczasowego systemu zamówień publicznych, wymagające wprowadzenia nowej regulacji. Zaliczono do nich w szczególności: wybieranie przez zamawiających rozwiązań najtańszych zamiast najbardziej efektywnych w dłuższym okresie oraz nieefektywne zarządzanie procesem zakupowym – od planowania udzielenia zamówienia, przygotowania postępowania po podsumowanie jego realizacji. W konsekwencji wskazano również, że „celem opracowania nowej ustawy jest wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na maksymalnej efektywności i przejrzystości udzielanych zamówień publicznych".

Wyrazem myślenia prawodawcy o efektywności zamówień jest ustanowienie nowej zasady, tzw. zasady efektywności. Warto jednak dostrzec, że art. 17 ust. 1 p.z.p. formułuje dwie odrębne i częściowo niezgodne ze sobą zasady, których elementem wspólnym jest to, że koncentrują się na przedmiocie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament