Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiny zyskują kolejne punkty w wyścigu z Zachodem

13 stycznia 2021 | Raporty RZ
Chiny zaczęły otwierać gospodarkę wcześniej  niż inne kraje. Rozpoczynają więc 2021 r.  w dużo lepszej sytuacji  i szybciej  będą mogły przegonić USA pod względem PKB
źródło: AFP
Chiny zaczęły otwierać gospodarkę wcześniej niż inne kraje. Rozpoczynają więc 2021 r. w dużo lepszej sytuacji i szybciej będą mogły przegonić USA pod względem PKB

ŚWIAT | Prognozy ekonomiczne na 2021 r. są na pierwszy rzut oka dobre, ale diabeł tkwi w szczegółach HUBERT KOZIEŁ

12 miesięcy temu nikt (no może poza chińskimi decydentami tuszującymi skalę pandemii w Wuhanie) nie spodziewał się, że 2020 r. przyniesie światu największy kryzys gospodarczy od ponad 80 lat. Ubiegły rok obfitował we wstrząsy, ale skończył się optymistycznie. Co prawda w Boże Narodzenie spora część świata tkwiła w pandemicznych lockdownach, ale zaczęły się masowe szczepienia.

Zdecydowana większość ośrodków analitycznych w swoich scenariuszach bazowych przyjęła, że 2021 r. będzie rokiem ożywienia gospodarczego na świecie. Nadzieję na to dają szczepionki w połączeniu z odmrażaniem gospodarek, powrotem podróży międzynarodowych, ultraluźną polityką głównych banków centralnych oraz fiskalnymi pakietami stymulacyjnymi.

Wiele zależy od szczepionki

PKB wielu krajów może jednak w tym roku nie wrócić do poziomu sprzed kryzysu. Istnieje też ryzyko, że osłabienie gospodarcze Zachodu będzie prowokowało Chiny do coraz bardziej asertywnej polityki i prób przebudowywania świata według wizji decydentów z Pekinu.

W 2019 r. PKB całego świata wzrósł o 2,8 proc., a w 2020 r., według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, spadł o 4,4 proc. Natomiast w 2021 r. globalny PKB ma się zwiększyć o 5,2 proc.

Wygląda to źle w porównaniu z poprzednim kryzysem. W 2009 r. światowy PKB spadł tylko o 0,1 proc., a rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament