Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż wysyłkowa opodatkowana w kraju przeznaczenia przesyłki

13 stycznia 2021 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Rezygnując z opcji opodatkowania dostaw w kraju nie deklarujemy ich w Polsce w pliku JPK VAT.

- Spółka (podatnik VAT czynny) dokonuje m.in. tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. Przedmiotem sprzedaży nie są wyroby akcyzowe, nowe środki transportu, ani towary wymagające montażu lub instalacji. Nie dokonuje także dostaw opodatkowanych w formie marży. Sprzedaż dokonywana jest na rzecz klientów indywidualnych z Niemiec. Obecnie spółka rozlicza podatek VAT od tej sprzedaży w Polsce. 20 listopada 2020 r. spółka złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie, że wybrała tzw. opcję opodatkowania na terytorium kraju (VAT-21) od 1 stycznia 2021 r. W związku z tym spółka zamierza zarejestrować się do celów podatku VAT w Niemczech (wartość dostaw z roku poprzedniego nie przekroczyła limitu określonego dla Niemiec, od którego opodatkowanie tych dostaw w Niemczech jest obligatoryjne). Czy od 1 stycznia 2021 r. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana w Niemczech powinna być wykazywana w JPK_V7M w sytuacji gdy podatnik wybrał opcję opodatkowania jej w kraju przeznaczenia? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają ww. czynności, ale tylko wówczas, gdy miejscem ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament