Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż wysyłkowa opodatkowana w kraju przeznaczenia przesyłki

13 stycznia 2021 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Rezygnując z opcji opodatkowania dostaw w kraju nie deklarujemy ich w Polsce w pliku JPK VAT.

- Spółka (podatnik VAT czynny) dokonuje m.in. tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. Przedmiotem sprzedaży nie są wyroby akcyzowe, nowe środki transportu, ani towary wymagające montażu lub instalacji. Nie dokonuje także dostaw opodatkowanych w formie marży. Sprzedaż dokonywana jest na rzecz klientów indywidualnych z Niemiec. Obecnie spółka rozlicza podatek VAT od tej sprzedaży w Polsce. 20 listopada 2020 r. spółka złożyła do urzędu skarbowego zawiadomienie, że wybrała tzw. opcję opodatkowania na terytorium kraju (VAT-21) od 1 stycznia 2021 r. W związku z tym spółka zamierza zarejestrować się do celów podatku VAT w Niemczech (wartość dostaw z roku poprzedniego nie przekroczyła limitu określonego dla Niemiec, od którego opodatkowanie tych dostaw w Niemczech jest obligatoryjne). Czy od 1 stycznia 2021 r. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana w Niemczech powinna być wykazywana w JPK_V7M w sytuacji gdy podatnik wybrał opcję opodatkowania jej w kraju przeznaczenia? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają ww. czynności, ale tylko wówczas, gdy miejscem ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament