Najbliższe cele: dokończyć tworzenie PPK i zlikwidować OFE
SYSTEM EMERYTALNY | Społeczeństwo się starzeje, świadczenia z ZUS będą niskie, część ludzi nie wypracuje nawet minimalnych PIOTR SKWIROWSKI
Polacy powinni mieć przekonanie, że system emerytalny jest stabilny i przejrzysty. I składa się z trzech filarów, czyli emerytury dożywotniej z ZUS, prywatnego kapitałowego filara pracowniczego w postaci PPK i PPE oraz indywidualnego IKE i IKZE – mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), który odpowiada m.in. za wdrożenie programu pracowniczych planów kapitałowych.
Paweł Borys podkreślał, że ważne jest, by jak najwięcej osób płaciło składki do ZUS oraz oszczędzało dodatkowo, bo trendy demograficzne są niekorzystne i emerytury w relacji do ostatniej pensji będą spadać. Dodatkowe oszczędności pomogą uniknąć trudnej sytuacji finansowej w jesieni życia.
Jedni będą mieli niewiele, inni nie uzbierają w ogóle
Emerytura dożywotnia to świadczenie wypłacane przez ZUS, gdy osiągniemy wiek emerytalny. Żeby mieć do niej prawo, trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne. Składki płacimy przez cały okres pracy zawodowej – od większości dochodów, zarówno z pracy, jak i z działalności gospodarczej.
– Na dziś system emerytalny to prosty mechanizm odkładania własnej konsumpcji na później. Każdy może sobie powiedzieć: OK, prawie 20 proc. moich zarobków idzie na ZUS, ale proporcjonalnie do tych składek dostanę emeryturę w przyszłości. Państwo dziś proporcjonalnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta