Długi w pakietach trzeba rozliczać stopniowo
Do przychodów uzyskanych ze spłaty wierzytelności należy zaliczyć kwoty wpłacane przez dłużników w miarę ich uzyskiwania, tj. w dacie ich wpływu na ich rachunek bankowy.
Spór w sprawie dotyczył opodatkowania CIT dochodu ze spłaty nabytych w pakiecie wierzytelności. We wniosku interpretację firma wskazała, że od początku działalności ustala koszty uzyskania przychodu w przypadku takich transakcji jako np. 10 proc. ogólnej wartości nabytych wierzytelności.
W przyszłości zamierza należność główną wierzytelności (kwotę za którą zostały nabyte pakiety) ewidencjonować na kontach pozostałych należności. Różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a ceną nabycia zostanie zaewidencjonowana na koncie przychodów przyszłych okresów. Uzyskane przychody z tytułu spłaty należności głównej odnoszone będą na konta przychodów z podstawowej działalności operacyjnej, koszt nabytych wierzytelności odniesiony zaś zostanie na konto "koszt własny zakupionych wierzytelności". Faktyczne spłaty z każdej wierzytelności w pierwszej kolejności będą zaliczane na spłatę ceny nabycia całego pakietu. Przychody i koszty ujmowane będą w księgach rachunkowych w takiej samej wysokości, do momentu, kiedy przychody z tytułu dokonanych przez dłużników spłat zrównają się z ceną nabycia całego pakietu. Dochód podlegający opodatkowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta