Preferencja nie dla pośrednika
Stawkę podatku 0 proc. stosuje się do dostaw części do jednostek pływających, m.in. używanych do żeglugi na pełnym morzu i przewożących odpłatnie pasażerów, jeżeli transakcja odbywa się na rzecz tego, u którego bezpośrednio została wbudowywana.
W sprawie chodziło o stosowanie 0 stawki VAT w branży zajmującej się projektowaniem i budową urządzeń dla przemysłu stoczniowego z przeznaczeniem na statki oraz platformy wiertnicze. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że specjalizuje się w projektowaniu oraz dostawie dźwigów pokładowych, wciągarek oraz innych urządzeń pokładowych, a także szaf elektrycznych przeznaczonych na statki. Zawiera transakcje na dostawy m.in. części i wyposażenia do jednostek pływających, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, które są każdorazowo w nie wbudowywane lub służą ich eksploatacji. Każdy produkt jest w momencie dostawy do kontrahenta precyzyjnie opisany i oznaczony tak, że można go połączyć z konkretną jednostką, do której będzie wbudowany, albo której będzie służył. Z uwagi na specyfikę branży, zdarza się, że dostawy nie są realizowane bezpośrednio do armatora czy też bezpośrednio na rzecz stoczni, lecz do pośrednika. Firma zapytała czy dostawa produktów na rzecz pośrednika będzie także podlegać 0 stawce podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Fiskus odpowiedział, że nie. Stwierdził, że preferencyjna stawka podatku w odniesieniu do dostaw towarów, w tym przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta