Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W co gra prezes Glapiński

13 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek

Jan Czekaj Po obniżeniu stopy referencyjnej do 0,1 proc. i rozpoczęciu skupu rządowych papierów wartościowych prezes Adam Glapiński zapowiedział dalszą ofensywę NBP, który ma wkrótce dokonać kolejnej obniżki stóp procentowych.

Nie wiemy, czy zmiany w polityce pieniężnej to dostosowanie do uwarunkowań gospodarczych czy odejście od strategii bezpośredniego celu inflacyjnego. Jeżeli celem jest zmiana modelu polityki pieniężnej, to należy podkreślić, że jego wybór nie leży całkowicie w gestii NBP. Konstytucja wyznacza NBP zadanie utrzymania wartości pieniądza, czyli niskiej i stabilnej inflacji. Cel ten został skonkretyzowany przez NBP w strategii bezpośredniego celu inflacyjnego: bank zobowiązuje się utrzymać w średnim okresie inflację na poziomie celu (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Dążąc do tego, posługuje się stopami procentowymi i operacjami otwartego rynku, których celem jest takie kształtowanie rezerw w systemie bankowym, by zapewnić utrzymanie krótkoterminowych stóp procentowych na rynku międzybankowym maksymalnie zbliżonych do określonej decyzją RPP stopy referencyjnej.

Czy decyzje z ostatniego okresu odpowiadają tym założeniom? W marcu i maju 2020 r., kiedy obniżano stopy procentowe, inflacja wynosiła odpowiednio: 4,6 proc. i 2,9 proc. Według marcowego „Raportu o inflacji", którym dysponowała RPP, podejmując decyzje w marcu i maju, inflacja na koniec 2020 r. miała wynieść 3,4 proc. i utrzymywać się na podwyższonym poziomie do końca III kw. 2021 r. Tak więc podstawowy dokument z przesłankami do decyzji nie uzasadniał obniżek. Oczywiście sytuacja po rozpoczęciu pandemii była złożona i dynamiczna. W związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament