Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wybrać najlepszą ofertę w 2021 r.?

13 stycznia 2021 | Orzecznictwo | Jarosław Kola

Jarosław Kola Nowe prawo zamówień publicznych wprowadza rozwiązania, które powinny skłonić organizatorów publicznych przetargów do bardziej refleksyjnego kształtowania zasad oceniania tego, co oferują im wykonawcy.

Zasadniczym celem każdego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zawarcie umowy z wykonawcą, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą. Tym samym pojęcie „oferty najkorzystniejszej" jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pojęć prawa zamówień publicznych. Dlatego szczególne znaczenie praktyczne ma fakt, że zmiany, jakie dokonały się 1 stycznia 2021 r. wraz z wejściem w życie nowego prawa zamówień publicznych (p.z.p.) istotnie wpłyną na rozumienie tego pojęcia.

Techniczna definicja

W latach 2004-2020 oferta najkorzystniejszej była charakteryzowana przez ustawodawcę w sposób zorientowany na aspekty „techniczne". Zgodnie z obowiązującą w tym okresie definicją legalną, przez pojęcie „oferta najkorzystniejsza" należało rozumieć ofertę z najniższą ceną (lub kosztem) albo „ofertę przedstawiającą najkorzystniejszy bilans ceny lub kosztu i innych kryteriów". Tym samym ustawodawca skupiał się na sposobie wyboru, nie eksponując istoty omawianego pojęcia. Innymi słowy: odpowiadał na pytanie, „jak wybrać ofertę najkorzystniejszą?", lecz nie wskazywał wprost cech, którymi powinna odznaczać się taka oferta. To skądinąd zrozumiałe, gdyż model wielokryterialnej oceny ofert powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb zamawiającego zaspokajanych poprzez udzielenie zamówienia, a zatem stworzenie zarazem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament