Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych nadal mocna

13 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Mimo pandemii szybko przybywa hipotek. Pomagają niemal zerowe stopy procentowe, rosnące ceny nieruchomości, zmierzch lokat i utrzymująca się inflacja. MACIEJ RUDKE

 

Indeks popytu na kredyty mieszkaniowe obliczany przez Biuro Informacji Kredytowej urósł w grudniu o 6,4 proc. Oznacza to, że w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK przesłały do BIK zapytania o hipoteki na kwotę większą o 6,4 proc. niż rok wcześniej.

Kredyt nie dla każdego

Oznacza to powrót popytu do wzrostu po listopadowym spadku (minus 4,4 proc.). Popyt rósł też w październiku (8,1 proc.) i wrześniu (5,4 proc.), który był pierwszym od wybuchu pandemii miesiącem z dodatnią dynamiką. W grudniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 33,59 tys. klientów, o 9,7 proc. więcej niż rok wcześniej i o 5,9 proc. niż w listopadzie. Wobec dołka z kwietnia to wzrost o 20,8 proc. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 307,47 tys. zł, o 6,7 proc. więcej niż przed rokiem.

– Utrwala się optymizm widoczny w dodatnich odczytach z września i października – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament