Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inna rzeczywistość zamawiających

13 stycznia 2021 | Orzecznictwo | Hubert Nowak

Nowe przepisy wprowadzają analizę potrzeb i wymagań zamawiającego, co pozwoli na dokładniejsze zdefiniowanie m.in. jego potrzeb i wymagań oraz ryzyk proceduralnych. HUBERT NOWAK

Od 1 stycznia br. rynek zamówień publicznych w Polsce reguluje nowe prawo zamówień publicznych. Ustawa jest efektem prawie trzyletnich prac i szerokich konsultacji ze wszystkimi interesariuszami rynku. Jej wejście w życie poprzedziło ponad roczne vacatio legis, w trakcie którego w wyniku spotkań, rozmów oraz dyskusji z uczestnikami rynku udało się jeszcze ją udoskonalić.

Nowe p.z.p. stanowi najistotniejszy element dzięki któremu rok 2021 będzie kolejnym rokiem znacząco zmieniającym zamówieniową rzeczywistość. Pokładamy duże nadzieje w zmianie podejścia do zamówień publicznych, dzięki istotnym nowościom zaproponowanym w ustawie koncentrującymi się wokół zwiększenia stopnia negocjowalności ofert, efektywności zakupów, partnerskiego podejścia czy wykorzystania mechanizmów zarządczych i analitycznych w zamówieniach.

Jedną z takich najważniejszych nowości jest procedura uproszczona dla zamówień poniżej progów unijnych, która dzięki większej elastyczności i mniejszej liczbie formalizmów powinna pomóc zamawiającym w bardziej efektywnym wydatkowaniu środków publicznych, a wykonawcom na lepsze poznanie potrzeb zamawiających i tym samym przygotowanie oferty „uszytej na miarę". Mówiąc o efektywności, nie sposób pominąć etapu przygotowania zamówienia, w ramach którego w nowym p.z.p....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament