Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczni inwestorzy nie wystraszyli się wirusa

13 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) obsłużyła w zeszłym roku niemal 200 inwestycji zagranicznych, z których 58 zostało sfinalizowanych. ANITA BŁASZCZAK

 

Ponad 8,5 mld euro, czyli prawie 40 mld zł wyniosła łączna wartość projektów zagranicznych inwestycji obsługiwanych w minionym roku przez PAIH. To o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych agencji, które „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.

Co więcej, pomimo wiosennego lockdownu, który na kilka tygodni sparaliżował świat, oraz jesiennych ograniczeń w ubiegłym roku do 58 (z 56 w 2019 r.) wzrosła też liczba zrealizowanych przez PAIH projektów, w których inwestorzy podjęli już pozytywną decyzję o lokalizacji w Polsce.

Na ten rok dobrze z kolei rokuje aktywność w IV kwartale 2020 r., który – jak ocenia PAIH – był najbardziej intensywny pod względem rozmów z inwestorami zagranicznymi. Efekty tych działań powinny być widoczne już w pierwszym kwartale 2021 r.

Siła elektromobilności

Grażyna Ciurzyńska, p.o prezesa PAIH, przypomina najnowsze, optymistyczne dla naszego kraju dane fDi Markets. Według nich Polska była w minionym roku trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych. W trzech kwartałach 2020 r. ogłoszono tu 306 projektów greenfield, a pod względem ich liczby Polskę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament