Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie są zobowiązani do obrony rządów prawa

17 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Bez wolnych sądów, mediów i wyborów nie ma wolnych obywateli – mówi Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, rzecznik SS Themis.

 

Sytuacja w SO w Krakowie wydaje się opanowana. Od kilku miesięcy Zgromadzenie Ogólne Sędziów sądu, w którym pan orzeka, nie podjęło żadnej krytycznej uchwały o tym, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości... A przecież się dzieje.

Pani redaktor raczy żartować. Ustawa kagańcowa zakończyła proces ubezwłasnowolniania samorządu sędziowskiego, m.in. zabraniając zgromadzeniom sądów podejmowania uchwał krytycznych wobec pseudoreformy wymiaru sprawiedliwości. Co więcej, zgromadzenia po prostu nie są zwoływane przez upolitycznione władze sądów. Wszystko to sprawia, że samorząd przestał być forum wyrażania opinii przez środowisko, a ciężar wyrażania sprzeciwu wobec coraz bardziej brutalnego deptania niezależności sądownictwa spoczął na barkach stowarzyszeń sędziowskich i nieformalnych grup sędziów.

Czyli działacie na innym polu...

W ostatnich dwóch miesiącach w Krakowie, w związku z uchyleniem immunitetu sędziom Morawiec, Tulei i Juszczyszynowi, a także przesłuchaniem przez Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej czternastu sędziów, którzy orzekali w sprawie prokuratora Krasonia, przeprowadziliśmy siedem demonstracji pod budynkiem sądu i prokuratury. W każdej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament