Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Religia a sceptycy szczepień

17 lutego 2021 | Rzecz o polityce | Marek Migalski

Po części winę za tworzenie spiskowych teorii ponosi religia, która od wieków wyjaśniała to, co niezrozumiałe.

Narasta fala szalonych wyjaśnień zjawisk społecznych i politycznych. Im rzeczywistość staje się bardziej skomplikowana, tym większa jest pokusa, by znajdować proste i łatwe jej wytłumaczenia. W Polsce widzieliśmy to przy okazji szczepień przeciwko Covid-19: akcja ta spotkała się na początku z poważnym oporem społecznym. Miliony obywateli deklarowały niechęć do przyjęcia leku, argumentując, że może to być niebezpieczne dla ich zdrowia. Co bardziej zapalczywi tłumaczyli, że szczepionki mogą zawierać czipy, dzięki którym będzie można kontrolować ich zachowania oraz zmieniać ich DNA.

Koncepcje spiskowe nie od dziś towarzyszą ludzkości – miliony homo sapiens wierzy, że rządzą nami wielkie jaszczury, replikanie, masońskie loże, żydowskie lobbies, amerykański przemysł zbrojeniowo-wojenny, agenci KGB i inne „szatany". Tego typu fałszywe heurystyki pomagają (pozornie i psychicznie) odnaleźć się w niezwykle skomplikowanym świecie, gdzie nie zawsze od razu widać związki zależności i wynikania.

Rola religii

Ludzie od tysięcy lat radzili sobie, wymyślając korelacje, którymi tłumaczyli niezrozumiałe dla nich zjawiska. Jedną z tego typu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament