Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Funkcje faktury

17 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Dorobek judykatury w przedmiocie funkcji faktury w prawie prywatnym ma już kilkadziesiąt lat, a jednak okoliczności konkretnych spraw pokazują, że charakter i funkcje faktury są sporne w obrocie gospodarczym. Jednak w zdecydowanej większości spory zależą nie od interpretacji przepisów, ale chociażby od ustaleń stron, postanowień zawartych umów czy treści adnotacji na fakturach, współdziałania stron, w odróżnieniu od czynności jednostronnych ukierunkowanych niekiedy na tworzenie argumentacji przedprocesowej. Orzecznictwo zaś poruszoną tematykę analizuje następująco:

Sąd Najwyższy w uchwale z 19 maja 1992 r., sygn. akt III CZP 56/92, porównując fakturę z wezwaniem do spełnienia świadczenia, wskazywał już, że faktura jest tylko jednym z powszechnie stosowanych dokumentów rozliczeniowych. Jej doręczenie umożliwia dłużnikowi sprawdzenie, czy świadczenie jest zasadne co do zasady i co do wysokości. Umożliwia także podjęcie czynności finansowych zmierzających do spełnienia świadczenia. Nie zawierając stosownej wzmianki o sposobie i czasie zapłaty, nie może pełnić tej funkcji wezwanie o zapłatę, jaką jest sprecyzowanie obowiązku dłużnika w aspekcie czasu. Nie może, nie zawierając szczególnego oświadczenia woli wierzyciela, przekształcić zobowiązania pieniężnego o charakterze bezterminowym w zobowiązanie terminowe. Skoro prawo polskie nie wymaga szczególnej formy wezwania, to faktura...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament