Funkcje faktury
Dorobek judykatury w przedmiocie funkcji faktury w prawie prywatnym ma już kilkadziesiąt lat, a jednak okoliczności konkretnych spraw pokazują, że charakter i funkcje faktury są sporne w obrocie gospodarczym. Jednak w zdecydowanej większości spory zależą nie od interpretacji przepisów, ale chociażby od ustaleń stron, postanowień zawartych umów czy treści adnotacji na fakturach, współdziałania stron, w odróżnieniu od czynności jednostronnych ukierunkowanych niekiedy na tworzenie argumentacji przedprocesowej. Orzecznictwo zaś poruszoną tematykę analizuje następująco:
Sąd Najwyższy w uchwale z 19 maja 1992 r., sygn. akt III CZP 56/92, porównując fakturę z wezwaniem do spełnienia świadczenia, wskazywał już, że faktura jest tylko jednym z powszechnie stosowanych dokumentów rozliczeniowych. Jej doręczenie umożliwia dłużnikowi sprawdzenie, czy świadczenie jest zasadne co do zasady i co do wysokości. Umożliwia także podjęcie czynności finansowych zmierzających do spełnienia świadczenia. Nie zawierając stosownej wzmianki o sposobie i czasie zapłaty, nie może pełnić tej funkcji wezwanie o zapłatę, jaką jest sprecyzowanie obowiązku dłużnika w aspekcie czasu. Nie może, nie zawierając szczególnego oświadczenia woli wierzyciela, przekształcić zobowiązania pieniężnego o charakterze bezterminowym w zobowiązanie terminowe. Skoro prawo polskie nie wymaga szczególnej formy wezwania, to faktura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta