Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamiast zwalczać elektroniczne doręczenia, lepiej je poprawić

17 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Rafał Krawczyk

Trudno sobie wyobrazić sobie adwokata czy radcę, który nie sprawdza choć raz dziennie e-poczty.

 

Po niespełna roku obowiązywania przepisów ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pojawił się projekt ich zmian (druk sejmowy 899).

Wcześniej większość sądów zmagała się z falą zakażeń, która eliminowała z pracy nawet cały wydziały. Rozwiązania przyjęte w ustawie z 2 marca 2020 r. z pewnością nie wystarczały. Wiadomo, jak kilkumiesięczne zamknięcie sądów wiosną 2020 r. i praca w trybie ograniczeń epidemicznych wpłynęły na sprawność postępowań. Poza sprawami odwoławczymi nie udało się przywrócić pracy sądów w trybie znanym sprzed epidemii. Równocześnie we wszystkich dziedzinach życia społecznego nastąpił wręcz przełom, jeśli chodzi o cyfryzację. Na tym polu outsiderem znowu pozostały sądy. Praktycznie jedyną widoczną nowinką są rozprawy zdalne. Niestety, z możliwości odstąpienia od rozprawy zdalnej w drodze wyjątku wielu sędziów uczyniło regułę.

Mail zamiast papieru to nie samo zło...

Projekt powraca zatem do porzuconego pomysłu elektronicznych doręczeń dla profesjonalnych pełnomocników w sprawach cywilnych. Wiosną poprzedniego roku, gdy epidemia raczkowała, wprowadzenie doręczeń w tej formie było najczęstszym postulatem profesjonalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament