Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski fiskus nie dostanie podatku

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Źródło dochodu z tytułu odsetek znajduje się tam, gdzie jest miejsce rezydencji dłużnika.

Sprawa dotyczyła opodatkowania odsetek od pożyczki płaconych przez spółkę osobową do banku, alokowanych do źródła przychodu położonego w Polsce. We wniosku z lutego 2020 r. spółka wyjaśniła, że posiada siedzibę w Niemczech i jest spółką osobową, odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej, działającą na podstawie prawa niemieckiego, utworzoną przez dwie również niemieckie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma szczegółowo opisała zakres swojej działalności i podkreśliła, że przede wszystkim zajmuje się bezpośrednim lub pośrednim nabywaniem, zarządzaniem i zbywaniem nieruchomości. Jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny. W 2016 r. nabyła w Polsce nieruchomość z budynkiem biurowym, ale nie zatrudnia pracowników. W Polsce osiąga dochody z tytułu wynajmu nieruchomości komercyjnych, m.in. tej kupionej w 2016 r.

Z wniosku wynikało, że zakup nieruchomości został częściowo sfinansowany pożyczką udzieloną przez niemiecki bank. Poprosiła o potwierdzenie, że odsetki od pożyczki płacone przez do banku, będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, tzw. podatkiem u źródła?

Fiskus uznał jednak inaczej. Wyjaśnił, że dochody uzyskiwane z tytułu zarządzania nieruchomością w Polsce, są tu opodatkowane na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament