Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryczałtowcy mają mało czasu na PIT

17 lutego 2021 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorcy oraz wynajmujący, którzy wybrali uproszczoną formę opodatkowania, muszą złożyć zeznanie do 1 marca.

 

Prawie 1,5 mln osób rozlicza się z fiskusem ryczałtem. Na zeznanie roczne dostali od skarbówki tylko dwa tygodnie. Generalnie deklaracje za zeszły rok składa się od 15 lutego, a ryczałtowcy muszą je przekazać do końca miesiąca. W tym roku 28 lutego wypada w niedzielę, więc ostateczny termin na zeznanie to 1 marca.

Jeśli z rocznej deklaracji wynika dopłata podatku w tym terminie, musimy go odprowadzić do urzędu. Inaczej powstanie zaległość, którą trzeba uiścić wraz z odsetkami. Grozi nam też grzywna z kodeksu karnego skarbowego.

Dla nowoczesnych szybszy zwrot

Podatnik, który złoży zeznanie elektronicznie i wykaże w nim nadpłatę, powinien ją dostać w ciągu 45 dni. Jeśli zdecydujemy się na zeznanie papierowe, skarbówka ma na zwrot trzy miesiące od jego złożenia. Zważywszy, że deklaracje roczne są formalnie ważne dopiero od 15 lutego, nawet jeśli przesłaliśmy zeznanie wcześniej, termin na zwrot nadpłaty liczy się dopiero od tego dnia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament