Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kluczem do oceny raportowanych wyników są noty objaśniające

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Małgorzata Matusewicz

Nadchodzące tygodnie i miesiące to czas publikacji sprawozdań finansowych spółek giełdowych. Będą to pierwsze sprawozdania roczne opublikowane już po wybuchu pandemii. Z jakimi wyzwaniami mierzą się spółki raportujące w tym wyjątkowym czasie? Na co inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę analizując wyniki finansowe?

Pandemia Covid-19 dotknęła wszystkich branż gospodarki, choć w różny sposób i w różnym stopniu. Dla niektórych spółek jest to czas pełen wyzwań i trudności, dla innych – rozkwitu, przyspieszonej transformacji i chwytania swojej szansy. Dla wszystkich – czas zwiększonej niepewności oraz mierzenia się z nowymi wyzwaniami. Znajdzie to odzwierciedlenie w raportowanych wynikach finansowych, które zależą nie tylko od twardych obiektywnych danych, ale także od przyjętych przez zarządy osądów i dokonanych szacunków oraz zastosowanych zasad rachunkowości.

Europejski regulator, ESMA, w publicznym stanowisku dotyczącym priorytetów nadzorczych na rok 2020 podkreśla, że w wyniku pandemii zakres możliwych założeń będących podstawą dokonywanych przez spółki osądów i szacunków może być szerszy niż dotychczas. To z kolei znacznie utrudnia inwestorom podejmowanie decyzji na bazie zaraportowanych wyników. W związku z tym spółki powinny w sprawozdaniach finansowych zaprezentować wystarczająco szczegółowe informacje pozwalające ocenić kluczowe założenia przyjęte przez zarząd, a elementem tych ujawnień powinna być analiza wrażliwości kluczowych wartości na zmiany w przyjętych założeniach. ESMA nie wprowadza nowych wymogów ujawnieniowych, przypomina jedynie o wymogach już istniejących w MSSF,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament