Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie)dozwolone słowa w miejscu pracy

17 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska
źródło: Shutterstock

Swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów demokratycznego społeczeństwa. Są jednak od niej wyjątki. Te zaś muszą być ściśle interpretowane.

 

Zdefiniowana w art. 10 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: konwencja) wolność słowa nie dotyczy jedynie wyrażania opinii, ale i posiadania opinii, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei bez ingerencji władz i bez względu na granice państwowe. Oczywiście wolność wyrażania opinii nie jest prawem absolutnym, ale, jak stanowi konwencja, wszelkie ograniczenia muszą być przewidziane przez ustawę i niezbędne dla bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego, dla ochrony zdrowia i moralności, ochrony dobrego imienia i praw innych osób oraz ze względu na zapobieżenie ujawnieniu informacji poufnych lub zagwarantowanie powagi i bezstronności władzy sądowniczej.

Zagadnienie wolności wypowiedzi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej Trybunał) dotyczy również pracowników, bo często za wypowiedzi i krytykę wobec pracodawcy spotykają ich surowe konsekwencje. Te sprawy często widnieją na wokandzie ETPCz, a zapadające w nich orzeczenia są niezwykle interesujące.

Obowiązki pracownika

Do podstawowych zasad kodeksów pracy w większości krajów europejskich należą: obowiązek zachowania lojalności, powściągliwości i dyskrecji wobec pracodawcy. Lojalność można i należy rozumieć szeroko, jako ciążący na pracowniku obowiązek dbania o ogólnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament