Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie przychodów z dzierżawy żwirowni przez rolnika ryczałtowego

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Dzierżawa gruntu na cele nierolnicze nie może być traktowana jako działalność rolnicza i tym samym nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.

- Rolnik (rolnik ryczałtowy) prowadzący gospodarstwo rolne zamierza wydzierżawić spółce z ograniczoną odpowiedzialnością część gospodarstwa rolnego – żwirownię. Dzierżawca zamierza wykorzystać dzierżawioną nieruchomość na cele związane z pozyskiwaniem surowców naturalnych (kamień, żwir, piasek). Dzierżawa gruntu pod żwirownię będzie stanowiła dla rolnika dodatkowe źródło dochodu z tytułu posiadanego przez niego gospodarstwa rolnego. Roczna wartość czynszu uzyskana z tytułu dzierżawy gruntu pod żwirownię ma wynosić 28 000 zł. Czy dzierżawienie spółce z ograniczoną odpowiedzialnością części gospodarstwa rolnego na cele związane z pozyskiwaniem surowców naturalnych (kamień, żwir, piasek) jest przychodem z działalności rolniczej niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem PIT? –pyta czytelnik.

Przepisów ustawy o PT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (zob. art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

Działalnością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament