Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawozdania finansowe spółek komandytowych w związku z przejściem na CIT

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Magdalena Michniewicz

Wprowadzenie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, zmieniło zasady opodatkowania podmiotów dotychczas transparentnych podatkowo.

Z przepisów wynika, że spółki komandytowe uzyskują status podatnika podatku CIT od 1 stycznia 2021 lub od 1 maja 2021 r. O wyborze daty przejścia może zdecydować kierownik jednostki gospodarczej. W przypadku, gdy spółki komandytowe staną się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2021 r., to termin zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2020 wynikający z przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości pokryje się z terminem zamknięcia ksiąg rachunkowych wynikającym z art. 12 ust. 3 nowelizacji ustaw podatkowych, tj. z dniem poprzedzającym dzień uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Zamknięcie ksiąg

Zamieszanie wprowadziły jednak przepisy ustawy, które w razie decyzji o zmianie statusu od 1 maja 2021 r. nakazały zamknięcie ksiąg rachunkowych. Art. 12 ust. 3 ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament