Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd nie może tracić przez kilka darmowych pogrzebów

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Miasto może wyliczyć prewspółczynnik odliczenia VAT przy usługach cmentarnych w oparciu o udział liczby osób pochowanych w danym roku odpłatnie w całkowitej liczbie osób pochowanych w danym roku.

W maju 2020 r. samorządowcy wystąpili o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśnili, że na terenie miasta znajduje się stanowiący jego własność cmentarz komunalny, który jest administrowany przez zakład komunalny.

We wniosku wskazano, że prowadzenie cmentarzy gminnych należy do zadań własnych miasta. Na terenie cmentarza miasto dokonuje (za pośrednictwem zakładu) na rzecz zainteresowanych podmiotów trzecich odpłatne usługi cmentarne. Zdarzają się jednak sytuacje, że miasto zobowiązane jest do wykonywania czynności związanych z cmentarzem nieodpłatnie np. w przypadku zgonu dzieci martwo urodzonych, gdy osoby uprawnione nie zorganizują pochówku. Wykonywanie nieodpłatnych czynności na cmentarzu, stanowi czynności niepodlegające VAT. Jednak jak tłumaczyło miasto w praktyce nieodpłatne pochówki na cmentarzu są rzadkością. W 2019 r. było ich zaledwie 2 na 306 pochówków za odpłatnością.

Po przedstawieniu szczegółowych i precyzyjnych proporcji wykorzystania cmentarza do świadczenia usług cmentarnych za odpłatnością oraz nieodpłatnie, miasto uznało, że proporcja rozliczania VAT wskazana w rozporządzeniu jest nieadekwatna w przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament