Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restrukturyzacja spółki

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Piotr Dziąg

Kryzys wywołany pandemią spowodował wzrost zainteresowania restrukturyzacją czyli procesem, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości spółki niewypłacalnej lub zagrożonej niewypłacalnością. Wiąże się on z koniecznością odnalezienia przyczyn problemów ekonomicznych firmy, ich eliminacją lub poprawą.

Jak podaje raport roczny Coface o niewypłacalności firm w Polsce w 2020 roku, opierając się o daty orzeczeń sądów o otwarciu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w roku 2020 o 22 proc. wzrosła niewypłacalność polskich przedsiębiorstw rok do roku i wyniosła 1243 przypadki.

Pomimo programów pomocowych państwa, ilość postępowań upadłościowych wymienionych w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne rok do roku wzrosła z 445 do poziomu 736, w tym 365 zgodnie z nowopowstałą formą uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Największe wzrosty niewypłacalności pojawiły się w branżach bezpośrednio dotkniętych obostrzeniami lockdown'u: zakwaterowanie i gastronomia, handel detaliczny, transport.

Niewypłacalność

Definicja dłużnika niewypłacalnego została nakreślona w art. 6 Prawa restrukturyzacyjnego. Wśród dwóch głównych przesłanek wskazujących na stan niewypłacalności wymienia się utracenie zdolności do regulowania wymaganych zobowiązań pieniężnych, w domyśle jest to opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań przekraczające trzy miesiące.

Druga sytuacja dotycząca nadmiernego zadłużenia występuje kiedy zobowiązania dłużnika przewyższają wartość posiadanego majątku, mimo regulowania ich na bieżąco. Czas, w którym zobowiązania będą przekraczać wartość majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament