Restrukturyzacja spółki
Kryzys wywołany pandemią spowodował wzrost zainteresowania restrukturyzacją czyli procesem, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości spółki niewypłacalnej lub zagrożonej niewypłacalnością. Wiąże się on z koniecznością odnalezienia przyczyn problemów ekonomicznych firmy, ich eliminacją lub poprawą.
Jak podaje raport roczny Coface o niewypłacalności firm w Polsce w 2020 roku, opierając się o daty orzeczeń sądów o otwarciu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w roku 2020 o 22 proc. wzrosła niewypłacalność polskich przedsiębiorstw rok do roku i wyniosła 1243 przypadki.
Pomimo programów pomocowych państwa, ilość postępowań upadłościowych wymienionych w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne rok do roku wzrosła z 445 do poziomu 736, w tym 365 zgodnie z nowopowstałą formą uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Największe wzrosty niewypłacalności pojawiły się w branżach bezpośrednio dotkniętych obostrzeniami lockdown'u: zakwaterowanie i gastronomia, handel detaliczny, transport.
Niewypłacalność
Definicja dłużnika niewypłacalnego została nakreślona w art. 6 Prawa restrukturyzacyjnego. Wśród dwóch głównych przesłanek wskazujących na stan niewypłacalności wymienia się utracenie zdolności do regulowania wymaganych zobowiązań pieniężnych, w domyśle jest to opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań przekraczające trzy miesiące.
Druga sytuacja dotycząca nadmiernego zadłużenia występuje kiedy zobowiązania dłużnika przewyższają wartość posiadanego majątku, mimo regulowania ich na bieżąco. Czas, w którym zobowiązania będą przekraczać wartość majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta