Krajowe huty już widzą ożywienie na rynku stali
Odbudowa popytu na wyroby hutnicze daje nadzieję na istotną poprawę sytuacji branży stalowej. Część krajowych mocy produkcyjnych straciliśmy już jednak bezpowrotnie.
Europejskie Stowarzyszenie Stali Eurofer przewiduje, że po ubiegłorocznym spadku zużycia stali w Unii Europejskiej w wyniku pandemii o 13 proc., do 134 mln ton, ten rok przyniesie już znaczące ożywienie. Według prognoz w 2021 r. zużycie wzrośnie do 152 mln ton, a w roku 2022 do 157 mln ton. Dla porównania, w 2019 r. unijna gospodarka potrzebowała 154 mln ton tego produktu. Dobre prognozy płyną też dla Polski. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) zakłada, że już w tym roku krajowa gospodarka powróci do poziomu zużycia stali z roku 2019 Zastrzega jednak, że pandemia wciąż nie odpuszcza, więc rzeczywistość może okazać się mniej optymistyczna.
Motoryzacja nakręca
Poprawa na krajowym rynku już jest widoczna. – Obserwujemy ożywienie w sektorze motoryzacyjnym. Mamy większą ilość zamówień i wzrost marż. W zakresie wyrobów dla budownictwa widzimy stabilny popyt przy skoku cen o około 50 proc. w stosunku do ostatniego kwartału 2020 r. – relacjonuje Krzysztof Zoła, członek zarządu Cognoru, specjalizującego się w produkcji wyrobów hutniczych.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta