Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urodziny tarcz antykryzysowych nadal z restrykcjami

17 lutego 2021 | Prawo co dnia | Agnieszka Fedor, Agata Szeliga, Maria Rudzińska, Magdalena Krupska-Kacprzyk

Kontrole wsparcia udzielanego przedsiębiorcom ciągle przed nami. Zapobiegliwi powinni się jednak już teraz do nich przygtować. Zwłaszcza że te z PIP mają się rozpocząć już w tym roku. Pierwszy krok to zebranie i uporządkowanie zgromadzonych dokumentów.

Tarcze to gąszcz ustaw i rozporządzeń, w których zgubić się może wytrawny prawnik, a co dopiero przedsiębiorca. Kluczowa ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych była wielokrotnie nowelizowana, co nie jest zaskakujące. Sytuacji nie ułatwia jednak przyjęta technika legislacyjna polegająca na dokładaniu do numerów artykułów kolejnych literek (np. art. 15zzzzzd od art. 15zzzzzzd).

Przedsiębiorcy nie mogli też liczyć na vacatio legis, co prowadziło do sytuacji, w której zmiany rozporządzeń mające kluczowe znaczenie dla ich biznesów były ogłaszane późnym wieczorem w piątki, z mocą obowiązującą od soboty.

Uwagi te nie przesłaniają jednak faktycznego zakresu pomocy, jaka zwłaszcza w pierwszej fali pandemii została udzielona przedsiębiorcom. W wielu zakładach pracy to właśnie pomoc z tarcz pozwoliła uniknąć zwolnień grupowych.

Zarówno pracodawcy, jak i urzędnicy na bieżąco musieli rozwiązywać problemy pojawiające się w związku ze składanymi wnioskami. Oznaczało to konieczność ciągłego monitorowania sytuacji, kontaktowania się z urzędami w całej Polsce i porównywania udzielanych odpowiedzi. Przy czym upraszczanie procedur szło w parze z coraz mocniej brzmiącymi zapowiedziami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament