Gminy także popełniają błędy
Renta planistyczna związana jest z uchwalaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wzrostem wartości nieruchomości.
Jest to opłata publicznoprawna, której źródłem jest korzystna dla właściciela zmiana przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie.
Dolegliwa opłata
Renta planistyczna może być dotkliwa, bowiem gmina ma kompetencje do określenia jej na poziomie 30 proc. od wzrostu wartości nieruchomości.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Renta nie jest uznaniowa. Gmina ma obowiązek jej pobrania w razie spełnienia się ku temu wszystkich przesłanek – wyrok WSA w Warszawie z 28 stycznia 2020 r., IV SA/Wa 2724/18.
Jak wskazuje się przy tym w orzecznictwie, pobranie renty planistycznej od właściciela nieruchomości wymaga kumulatywnego spełnienia następujących przesłanek:
- uchwalenie planu miejscowego lub jego zmiana,
- wzrost wartości nieruchomości,
- zbycie nieruchomości – wyrok WSA w Warszawie z 11 marca 2021 r., IV SA/Wa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta