Ilu migrantów stanie na granicy
Co zrobi Europa, jeśli u jej granic stanie już nie 1–2 mln, ale 10–20 mln przybyszy? Co wtedy zrobi Polska?
Kryzys na granicy z Białorusią, przez którą uchodźcy/imigranci próbują przedostać się do Polski i dalej do innych krajów UE, uświadamia nam po raz drugi po 2015 r., że problem migracji będzie coraz bardziej dotyczył także naszego kraju. Nieudolne działania rządu powodują, że opinia publiczna coraz częściej kwestionuje politykę migracyjną (a raczej jej brak). I uświadamia sobie, że problem będzie narastał.
Niedawna konferencja COP26 pokazała, że bez zdecydowanych działań mieszkańców Ziemi grozi nam globalna katastrofa. Poprzedzą ją masowe migracje z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatu. Ludzkość od zarania dziejów migrowała w poszukiwaniu lepszego życia. Teraz do przyczyn migracji dołączyła nietolerancja w ojczystych krajach, konflikty zbrojne i klęski żywiołowe, takie jak jałowienie i pustynnienie gleby, brak wody, związane ze zmianami klimatycznymi wynikającymi z industrializacji i szybkiego przyrostu ludności (poza Europą i Ameryką Płn).
ONZ szacowała w 1990 r. liczbę migrantów na świecie na 150 mln, dekadę później na 165 mln, w 2010 r. na 220 mln, a w 2013 już na 230 mln. Prognoza na 2050 r. to aż 400 mln. Tylko w 2019 r. do Unii przybyło ich 2,7 mln, a ich populacja w całej UE wyniosła 23 mln (na 447,3 mln mieszkańców, bez Wielkiej Brytanii)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta