Nieleczone POChP prowadzi do śmierci
By nie doszło do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, trzeba unikać dymu tytoniowego oraz smogu – radzi dr Rafał Dobek, specjalista chorób płuc.
Kolejny medyczny podcast „Rzeczpospolitej" poświęciliśmy problemowi przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), na którą cierpi około 2 milionów Polaków. Gościem programu był dr n med. Rafał Dobek, specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych i alergologii, pracownik Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Rozmowę prowadziła red. Zuzanna Dąbrowska.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest najczęstszą i najpoważniejszą chorobą płuc, zwłaszcza wśród osób powyżej 50. roku życia. Jej istotą jest nieodwracalne i trwałe uszkodzenie oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych przez wnikające do organizmu zanieczyszczenia, np. w postaci dymu tytoniowego lub zanieczyszczenia powietrza. Jakie są perspektywy wyleczenia tego schorzenia? – Podstawowym problemem związanym z POChP jest to, że zmiany, które spowodowane są tą chorobą, są nieodwracalne – przestrzegał dr Rafał Dobek. – By zrozumieć, czym jest ta choroba, należy wyobrazić sobie, co się dzieje w płucach, gdy wnika do nich dym papierosowy. Taki dym zawiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta